北海道【ほっかいどう】

Hokkaidō a legészakibb régió, egyben a legészakibb prefektúra is. 

Flag_of_Hokkaido_PrefectureHokkaidō zászlaja (1967.május 1. óta, 2:3 arány, középen egy hétágú csillag, a kék reprezentálja a tengert és az égboltot, a piros az emberek energiáját, a fehér a fényt és a havat)

fővárosa: 札幌【さっぽろ】
területe: 83,453.57 km2
lakossága: 5,507,456 fő (2010)
megyék száma: 74
hivatalos virága: hamanasu (japán rózsa)

Hokkaidomap-en

A sziget maga a világ legnagyobb szigetei között a 21. helyet foglalja el, egyben a legnagyobb prefektúra és a második legnagyobb sziget Japánban. A 津軽海峡【つがるかいきょう】(szoros) választja el 本州【ほんしゅう】szigetétől, ez alatt fut a 青函トンネル【せいかんとんねる】(alagút), amely összeköti 青森【あおもり】 prefektúrával. Fővárosa és egyben legnagyobb városa 札幌【さっぽろ】.

北海道 jelentése “északi tengeri út. Korábbi nevei voltak Ezo, Yezo, Yeso, Yesso.

Az ainu, a nivkh és az orok nép népesítette be a szigetet eleinte. A 日本書紀【にほかしょき】könyvben, amit az első japán írásos emléknek tartanak, már Hokkaidō van megemlítve.

A középkorban az emberek Ezo, Ezochi (Ezo-föld) vagy Ezogashima (Ezo sziget) néven emlegették a Hokkaidōt.

Jelentős vezetőjük volt a Matsumae-klán (松前氏【まつまえし】).
Alapítója: 武田 信広【たけだ・のぶひろ】, más néven 蠣崎 信廣【かきざき・のぶひろ】(1431 – 1494)
Jelképük:

Takedabishi2

A Matsumae-klán erős kapcsolatot tartott fent a Kamakura (鎌倉幕府【かまくらばふぐ」】és az Ashikaga (足利幕府【あしかがばふぐ】) sógunátusokkal.

Az ainu nép nagyon sok felkelést indított az elnyomás ellen, a legnagyobb Shakushain felkelése (シャクシャインの戦い【たたかい】) volt 1669-1672 között.

1869 óta Hokkaidō a neve.

A Meiji restauráció korában 黑田 清隆【くろだ・けいじ】elutazott az Egyesült Állmokba és felkérte Horace Capront, aki 1871-73 között agrikulturális fejlesztéseket vitt végbe a térségben, de 1975-ben hazautazott. Az ő utóda lett William S. Clark 1976-tól kezdve, aki tanított is és a kereszténységet is terjesztette. Tőle való idézet sok helyen található meg a mai napig Hokkaidōn az épületek falán, a “Boys, be ambitious!” (Fiúk, legyetek ambíciózusak!). A népesség ebben az időszakban közel ötszörösére növekedett.

Hokkaidō Japán legészakibb régiója, közel Oroszországhoz. A partjainál hullámzik a Japán-tenger, az Okhotsk-tenger és a Csendes-óceán. A sziget közepén sok hegység és vulkanikus hegyvonulat van. A japán állam szerint a vitatott Kuril-szigetek egy része is Hokkaidōhoz tartozik.

A számos földrengés mellett sok vulkán aktív a szigeten:

  • 道駒ヶ岳【こまがたけ】
  • 有珠山【うすざん】
  • 昭和新山【しょうわしんざん】
  • 樽前山【たるまえざん】
  • 十勝岳【とかちだけ】
  • 雌阿寒岳【めあかんだけ】

Nemzeti Parkok:

  • 知床国立公園【しれとここくりつこうえん】(a Világörökség része 2005 óta)
  • 阿寒国立公園【あかんこくりつこうえん】
  • 釧路湿原国立公園【くしろしつげんこくりつこうえん】
  • 大雪山国立公園【だせつざんこくりつこうえん】
  • 支笏洞爺国立公園【しこつとうやこくりつこうえん】
  • 利尻礼文サロベツ国立公園【りしりれんぶんさろべつ】

A barna medve egész Ázsiában itt a leggyakoribb.

Nyáron a klíma hűvös, a telek jegesek, meglehetősen hidegek. Az augusztusi átlaghőmérséklet 17-22°C között van, januárban -12 és -4°C között. Mindkét esetben a tengerszint feletti magasságtól és a tengertől való távolságtól erősen függ a hőmérséklet. Hokkaidō északi része taiga, ami jelentős hóeséssel jár telente. A prefektúrában viszont nincs jelent az egyébként Japánra jellemző június-július tájékán érkező esős évszak.

A rengeteg hó kedvelt síközponttá tette Hokkaidōt, a síközpontok kb. decembertől áprilisig tartanak nyitva. Telente megrendezik a さっぽろ雪【ゆき】まつり-t, azaz a Sapporo Hófesztivált, amely az egyik legnagyobb téli program. A legtöbb folyó befagy télen, de az Okhotsk-tengeren is jelentős jégzajlások vannak.

A legnagyobb város Sapporo, de nagyvárosok még Hakodate és Asahikawa is. Egész Japánban Hokkaidōn a csökken legnagyobb mértékben a populáció.

Néhány ipari vállalkozás található a szigeten (ismert például a Sapporo Sörfőzde), de a lakosság nagy része a kiszolgálószektorban dolgozik, a turizmus mértéke nagyon jelentős.

A tartomány legjelentősebb reptere a sapporoi 新千歳空港【しんちとせくうこう】(CTS). A Tokyo-Sapporo légivonal a világ tíz legjobban használt útvonalai közé tartozik és ebben nagy szerepe van a helyi légitársaságnak, az Air Do-nak (エア・ドゥ) is.

Hokkaidōn található Japán 3 ún. dallamos útjának egyike, amelynek különlegessége, hogy különböző méretűre vágott fák sorakoznak a szélén, így leengedett ablakkal egy egyedi vibráló hangot hallhatunk autózás közben.

Az iskolarendszer nagyon fejlett, összesen 37 egyetem található itt, melyek közül csupán 5 van állami kézben.

Sportcsapatok:

  • コンサドーレ札幌 【こんさどれさっぽろ】(futball)
  • 北海道日本ハムファイターズ 【ほっかいどうにっぽんはむふぁいたず】(baseball)
  • 日本製紙クレインズ 【にっぽんせいしくれいんず】(jéghoki)
  • 王子製紙アイスホッケー部 【おうじせいしあいすほっけえぶ】(jéghoki)
  • レバンガ北海道 【ればんがほっかいどう】(kosárlabda)

Jelenleg a kormányzóasszony a pártfüggetlen 高橋 【たかはし】はるみ.

Ahogy Japánban mindennek, Hokkaidōnak is van kabalafigurája, csak talán ez meglepőbb, mint a szokásos. A szigeten honos egy alga, ami gömb alakú, a figura pedig erre hajaz: egy felizgult állapotú algagömböt ábrázol, ez itt a まりもっこり:

mari

Maradjunk abban, hogy nem értem, ez hogy jutott eszükbe 😀

Főbb látnivalók (mivel nem jártam még ebben a megyében (sem), ezért rondán lopott képekkel díszítem a posztot lentebb):

ニセコ városa, jelentős síparadicsom
7

富良野【ふらの】városa, szintén síparadicsom, illetve található itt levendulamező (más virágokkal együtt) nyáron, valamint télen pompázik teljes szépségében a háttérképként ismert Kék-tó (青い池【あおいいけ】)
12

札幌【さっぽろ】városa annyira evidens, ha az ember a környéken jár, hogy fáj leírni is. Ismertebb látnivaló a Tokyo-toronyra hasonlító tornya, a téli Hófesztivál, de csokigyárat is találunk itt, sörfőzdét, botanikus kertet, illetve egy tradicionális falut.
3A hófesztiválról itt találtok pár fantasztikus képet.

Abashiri börtönmúzeum
4Shiretoko Nemzeti Park (medvék párzási időszakában zárva, illetve kísérővel tekinthető meg egy lezárt, magasított fa ösvényen)
5Daisetzuzan Nemzeti Park (nagyobb a területe, mint sok japán prefektúráé, rengeteg gyógyfürdővel, sok túrázási lehetőséggel)
6A fenti lista nem teljes, nem jelöl sorrendiséget, csak egy kis kedvcsináló ehhez a csodás vidékhez 🙂



1 thought on “北海道【ほっかいどう】”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *