温泉のマナー【おんせんのまなあ】- onsen szokások

Nekünk annyira első hallásra nem egzotikus, hogy Japán tele van forró vizes gyógyfürdővel, mégis a kinti fürdők egészen mások mint az itthoniak. Most a viselkedési szokásokkal fogunk foglalkozni.

Több tízezer onsen közül választhatunk Japánban, az olcsóbbaktól az egészen luxuskategóriáig. Ha szerencsénk van, a hotelben is van egy, akkor is, ha modernebb (ilyen pl. a Best Western Osaka Kansai). A sok vulkanikus hegység miatt ennyire elterjedt, a Fuji közelében például szinte minden hotel ajánl fürdőzési lehetőséget. Különösen valószínű, ha tradicionális szálláshelyen alszunk (旅館). Akkor is használhatjuk a fürdőt, ha nem az adott szállodában szállunk meg (extra költség felmerülhet).

A hivatalos meghatározás szerint az onsen vize 19 kémiai elemet tartalmaz (vajon ebbe beletartozik a hidrogén és az oxigén?) és legalább 25°C-os, mielőtt melegíteni kezdik (amennyiben szükséges).

Mivel a forró víz szó japánul 湯, ezért általában ennek olvasata, a ゆ hiragana karakter áll a fürdőhelyiség bejáratán levő függönyön, illetve a ♨ szimbólum.

Rossz hír: a tetoválás szinte minden fürdőben szigorúan tilos. Vannak külön onsenek tetováltaknak, még egyet sem láttam direkt ilyen céllal, de már két onsenben fürödtem (és csak egy helyről utasítottak el). A tetoválás amúgy is eléggé problematikus kint, ez is megérne egy posztot valamikor.

cf3ceacf23512809d277b19cb78a75dd

Japán szabályrendszerek szerint él, nincs ez másképpen a fürdőzésben sem.

manner

1. lépés

A víz elsőre rettenetesen forró lehet, figyeljünk rá, hogy fürdi előtt sokat igyunk. Amennyiben a hotel ad törülközőt és köntöst, vegyük fel (alá semmi fürdőruha vagy egyéb, naturizmus a kulcs, kivéve, ha valami vízi parknak van onsenje, ott előírás), vegyük fel a kapott steril papucsokat és támadjunk rá a fürdőhelyiségre. 

2. lépés

Keressünk egy kis szekrényt magunknak, illetve annak hiányában kis kosarak vannak kikészítve, ebbe tehetjük a szobakulcsot, a nagy törülközőt és a levetett köntöst. Amennyiben nem zárható ez a kis tárolóegység,  akkor se aggódjunk. Kb. annyi esélye van annak, hogy ellopják a holminkat, mint amennyi arra, hogy fürdőzés közben elkap egy cápa. A kis törülközőt vigyük magunkkal.

3. lépés

Menjünk be a kis fürdőhelyiségbe (legtöbbször nemek szerint el vannak választva a medencék és így az előzetes fürdőhelyiségek is) és keressünk egy üres mosdóegységet a falnál. Olyan lesz, mint a tábori fürdők, csak kis széken ülünk és nincs elválasztó semmi. Általában adnak mindenféle mosdószert. Leülve a hokedlire mossuk meg alaposan szappannal magunkat. Az onsen nem arra való, hogy abban áztassuk le a lábunkról az út porát, abba már tisztán kell beleülni. Amennyiben nincs a kis nyugati lelkünknek megfelelő zuhanyrózsa, úgy találunk egy kis edénykét és egy csapot, amiket értelem szerint használjunk, ahogy a középkorban 😀 

4. lépés

Megtisztított habtestünkkel lépjünk be az egyik medencébe. Nagyon ne lepődjünk meg, ha megbámulnak, mi is csak nézni fogunk, amikor kilépnek a japánok a medencéből: ők a csupaszság bármilyen mértékén fognak meglepődni a természetesen szőrös helyeken, mi pedig azon, hogy minek árulnak intim borotvát az országban egyáltalán. A törülközőt maximum azért vigyük magunkkal, hogy a fejünkre tegyük, semmiképpen ne tegyük a vízbe!

5. lépés

Élvezzük a pancsit! Sok hotelben az öltözőhelyiség egyben relaxációs szoba is, akadhat masszázsszék,  kis sminkelőasztalok, fülpucoló, arckrémek, minden, amire szükségünk lehet.

A nagyon forró víz egyeseknél problémákat is okozhat, például magas vérnyomást, illetve szívbetegeknek kockázatosabb a használata. Figyeljünk erre fürdőzés közben!

Többféle fürdőt találhatunk, van beltéri, kültéri (ennek a neve 露天風呂【ろてんぶろ】, több medencés, egy medencés.

Télen is látogathatóak a kültéri fürdők is, a víz hőmérséklete tökéletes akkor is. Híres a 地獄谷野猿公苑 【じごくだにやえんこうえん】, a majompark, ahol havas hegyek ölelik körbe a fürdőző japán makákókat. Fontos, hogy a majmok mellé ne másszunk azért be, keressünk egy, a humanoidok részére fenntartott fürdőhelyet.

img_12

map04

Lentebb találhattok egy infografikát a japán fürdőzési szabályokról angolul (nagyítható, ha ráklikkeltek).

tg_101f



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *