日本「にほん」の航空会社「こうくうがいしゃ」- japán légitársaságok
Arra gondoltam, ahogy belefér a kultúra, úgy belefér az utazás is, ha Japánról van szó, elvégre viszonylag kevesen oldják meg, hogy elmélyedjenek az ország csodáiban anélkül, hogy utaznának :) Akik nyelvtani posztot várnak, vagy csak simán nem szeretnek repülni, teljes nyugalommal lapozzanak tovább és próbálják kitalálni, hogy jutnak ki vonattal és hajóval a világ másik felén levő országba 🙂 Lehetséges, csak sokkal lassabb.
Általában, ha japán légitársaságokról van szó, akkor az embereknek általában a két legnagyobb ugrik be, a JAL (Japan Airlines) és az ANA (All Nippon Airways). Ennél sokkal-sokkal több van, nekünk meg már MALÉVunk sincs 😀 Jó, picivel többen vannak meg picit jobban robog a gazdaságuk, de azért ez sajogtatja a kis szívemet.
Hívókódnak nem ezt hívják, amit én jelölök itt az egyes cégeknél, az a járatszám elején levő két karakteres kód. Azt hiszem, ez kicsit praktikusabb, mint az, hogy hogy hívják a gépeket az operátorok 🙂
Nemzetközi célállomásokra is repülő társaságok:
ANA – All Nippon Airways
(全日本空輸株式会社「ぜんにっぽん)
A második legnagyobb japán légitársaság, több, mint 12ezer alkalmazottal, 72 célállomással, 2015-ös adatok szerint 205 repülőgéppel, amit 1952-ben alapítottak. Vannak akcióik a turistáknak országon belüli járatokra, erre érdemes figyelni.
A fenti Airbus festésén kívül náluk vannak a híres Pikacchu-s gépek is.
A gépek új festése az alábbi (a képen egy Dreamliner látható):
A gépek számában a kódjuk NH.
JAL – Japan Airlines
(日本航空株式会社「にほんこうくうかぶしきがいしゃ」)
A legnagyobb japán légitársaság, 279 gépük van, 35 ország 22o céljába repülnek. Idősebb is, mint az ANA, bár csak egy évvel, 1951-ben alapították. Repülőkódja a JL.
Nekik is vannak speciális festésű gépeik, az általános festés nagyon egyszerű fehér, a farok részen a logóval.
Főleg Miki egeres festések vannak, amiket a cég 50. évfordulójára dobtak ki, illetve a focicsapatnak szurkoló, Expo-reklámos, valamint a Yokoso Japan! kampány logója is több gép oldalán szerepel.
Attention Please (アテンションプリーズ) címmel TV-sorozat ment róluk 1970-ben, amit azóta újraforgattak. 1983-ban pedig követte ezt a Stewardess Monogatari, szintén a cég alkalmazottairól szóló kitalált történetekkel.
JJP – Jetstar Japan
(ジェットスター・ジャパン株式会社「かぶしきがいしゃ」)
Sokkal kevésbé ismert, fapados társaság. 12 vonalon közlekedik, amelyből csak egy nemzetközi és 2o géppel rendelkeznek. 2o11-ben alapították. Eredetileg ausztrál cég, a Qantas leányvállalata.
A logójuk csak egy narancssárga csillag, a gépeik nem extrák, de nem rosszak, ezüstmetál az alapszín. A repülőgépei kódja a GK.
Sok panasz érkezik rájuk, nekünk akkor szerencsénk volt
APJ- Peach Aviation
(ピーチ・アビエーション)
Talán a legismertebb japán fapados légitársaság, hogy úgy mondjam, ez a helyi WizzAir, még a színvilága is hasonló. Személy szerint amúgy nem olyan rosszak, gyakran repülünk velük, most is fogunk márciusban Tokyoból Seoulba (és talán vissza is).
16 gépük van (csupa Airbus), 16 célállomással, 2011-ben alapították. Repülőkódjuk az MM (az őszibarack japánul もも, talán ezért).
VNL – Vanilla Air
(バニラ・エア株式会社「かぶしきがいしゃ」)
Őszintén remélem, hogy nő alapította a céget, mert ha férfi, akkor ott van gond. A malájziai tulajdonú AirAsia részeként indult a frappáns AirAsia Japan néven, 2013-ban váltak ki belőle. Konkrétan 8 gépe van, amikkel csak 6 célra repülnek, de ezek között van Guam, Honolulu és a Mariana-ároknál levő Saipan is.
A repülőik kódja JW.
AJX – Air Japan
(株式会社「かぶしきがいしゃ」エアージャパン)
Az ANA alvállalata, charter légitársaság. 30 gépet foglalkoztat 15 célállomásra. Festése megegyezik az ANA-éval, a logo viszont más, igazán frappáns:
Sokat gondolkozhattak rajta.
Hívókódja az NQ, de sokszor ANA-járatnéven azonosítják őket.
Csak belföldi járatokkal operáló társaságok:
ADO – Air Do
(エア・ドゥ)
Nem egy világmegváltó cég, 13 gép repül 10 állomásra (még mindig több, mint a Vanilla Air menüje), de mind Japánon belül, főleg Sapporōból és Tōkyōból. 1996-ban alapították.
Designra mostanában átváltottak már a konszolidált kék-sárga oldalcsíkoktól a helyes macikra, de túlzásba azért nem viszik.
Korábbi neve Hokkaido International Airlines, gépjeinek kódja HD. Esküszöm, nem fogok ezzel poénkodni.
airtransse
(株式会社エアトランセ)
Ma eddig ez a legrondább festésű gép, amit láttam. Nem szoktam ilyen személyes véleményekbe bonyolódni, de ezt nem bírom ki.
Air Shenpix néven alapították 1997-ben, majd 2004-ben kapta a csodálatos új imidzsét. 95 alkalmazottja van és 3 kisgépe, mint a képen látható, illetve magángépek bérlésével foglalkoznak. Annyira nem fogja szerintem egyik blogolvasó sem használni 😀
19 személyesek a gépeik és ebből a típusból alig 695 van az egész világon. Tuti világuralomra fognak törni egyszer.
OK, mostantól az ilyen kicsi társaságokat inkább kihagyom, felsorolásszinten: Amakusa Airlines, Hokkaido Air System,
FDA – Fuji Dream Airlines
(株式会社フジ ドリーム エアラインズ)
A legb.zibb légitársaság ever 😀 imádom. Minden gépük más színű, van nekik összesen 8, amikkel 9 városba repülnek.
Központjuk végre nem Tokyo vagy Sapporo, hanem Shizuoka, a Fuji lábánál levő szép városka.
Ibex Airlines
(アイベックスエアラインズ株式会社)
Szintén az ANA lánykája. Elegáns fehér-kék-pink festése van, bár a logója nem túl mutatós.
10 gépük repül Sendai repteréről 11 célállomásra.
JLJ – J-Air
(株式会社ジェイエア)
24 gépes kicsi légitársaság, 1996-ban alapították. Jelenleg 17 városba repül. Mivel a JAL alá tartozik, a festése majdnem teljesen megegyezik azzal. Kódja XM.
JEX – JAL Express
(株式会社ジャル エクスプレス)
Bár más a neve kicsit, de teljes egészében a JAL alá tartozik ez a társaság is. Egész nagy flottája van ahhoz képest, hogy nem önálló, 42 géppel repül 24 városba. Hívókódja a JC. Festése sima JAL.
Solaseed Air
(ソラシド エア)
Főhadiszállása Miyazaki Dél-Japánban, 12 géppel repül 8 belföldi városba. Korábbi elnevezése Skynet Asia Airways volt, 2o11-ben váltottak. Annak ellenére, hogy Miyazaki a központja, csak Tōkyōval köti össze a várost, egyébként csak kombinálni lehet a repüléseket.

A gépeinek a kódja a 6J.
Japan Transocean Air
(日本トランスオーシャン航空株式会社)
13 géppel működő légitársaság, aminek Naha a központja, Okinawán. 15 városba repülnek. 1993-ig Southwest Airlines volt a neve.
A JAL szárnyai alá tartozik, festése általában nagyon egyszerű:
De amikor Nahán lőttem gépeket, úgy fest, megtaláltam az egyik különleges, cetcápás festésű gépüket:
Járatszámban szereplő kódja a nagyon logikus NU.
StarFlyer
(株式会社スターフライヤー)
A végére hagytam a személyes kedvencemet. Repültem velük is és hát ez egy tündérbogár. A honlapjuk csak japánul elérhető, de miután megküzd az ember a vásárlással, egy géppel is meg kell harcolnia a reptéren, mert automata check-in pultjaik vannak csak. Az ülések fekete bőrből vannak, a gép is fekete-fehér, az összes kiegészítő megfelel ennek az elegáns, de egyszerű kombónak, a biztonsági filmjük pedig esküszöm, az egyik legjobb, amit ebben a kategóriában láttam eddig.
Bár mindössze 9 gépből álló flottával repül 6 városba, mégis nagyon ajánlott kipróbálni, ha van rá lehetőségünk (pl. sűrűn indít járatokat Ōsaka és Tōkyō között, ami ráadásul megfelelő időpontban véve olcsóbb, mint az adott szakaszra szóló shinkansen).
Kódja a 7G és zárásképpen álljon itt a biztonsági videójuk egy kis gyakorlásként. Ninjaaaaaaa!
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=knN_L62vTIw&w=560&h=315]