お正月「おしょうがつ」 – Újév
Japánban az Újév az egyik legfontosabb ünnep. Általában zárva vannak az üzletek és irodák január 1-3 között. Erre az időszakra esik a család máshol élő részének meglátogatása, kidíszítik a lakásokat, házakat szerencsehozó 門松「かどまつ」-val, a házon belül elhelyeznek egy 招き猫「まねきねこ」-t vagy egy 熊手「くまで」-t a munkahelyen, ami egy feldíszített szerencsehozó gereblye.



A japán állam 1873 óta tartja meg ünnepjént a Gergely-naptár szerinti újévet, addig csak a kínait tartották, aminek a dátuma folyamatosan változik, január-februárban van valamikor.
Tradicionálisan もち-t készítenek, ami egy rizses édesség. Van egy jellegzetes újévi formája, a 鏡餅「かがみもち」.

Az emberek általában 忘年会 「ぼうねんかい」, az az évfelejtő bulikat tartanak, ahol maguk mögött hagyják az előző évi bút és csalódásokat. Decemberben tartják ezeket, januárban pedig 新年会「しんねんかい」, azaz újévet ünneplő partykat szerveznek.
Január elsejének a szokások szerint vidámnak, kellemesnek kell lennie, mert aznap kel fel elsőként az újév napja, ami meghatározza az egész évet. Elsején igyekeznek az emberek elmenni egy szentélybe vagy templomba is, sok harangot megszólaltatnak éjfélkor (108 alkalommal, ez jelképezi az emberek 108 bűnét a buddhista hit szerint és hogy eloszlassák a japán emberek 108 világias gondolatát).
Szokás képeslapot, 年賀状「ねんがじょう」-t küldeni barátoknak, ismerősöknek, amelyeken a következő év kínai horoszkópjának állata szerepel. 2016 a majom éve lesz.

A képeslapokra sablonszövegeket szoktak írni:
- 今年「ことし」もよろしくお願いします「おねがいします」
- (新年)「しんねん」あけましておめでとうございます
- 謹賀新年「きんがしんねん」
- 賀正「がしょう」
- 初春「しょしゅん vagy はつはる」
- 迎春「げいしゅん」
Többféle tradicionális étel (お御節料理「おせちりょうり」) is van:
- 昆布「こんぶ」
- 蒲鉾「かまぼこ」
- 栗きんとん「くりきんとん」
- 金平牛蒡「きんぴらごぼう」
- 黒豆「くろまめ」
- お雑煮「おぞうに」
- 七草粥「ななくさがゆ」- január 7-én
Január elsején szokás a gyerekeknek egy külön erre a napra, erre az alkalomra készített borítékban pénzt adni, ez az お年玉「おとしだま」.
Országszerte gyakran játszott zene ilyenkor Beethoven 9. Szimfóniája, abból is az Örömóda.
Szilveszter estén Tokyoban gyakran esznek 年越し「としこし」そば-t, ahol a hosszú tészta a hosszú életet szimbolizálja.
Az év első dolgai különös jelentőséggel bírnak, így az első álom (初夢「はつゆめ」), az első dolog, amit leírunk (書き初め「かきぞめ」), illetve az első fürdőzés (初風呂「はつぶろ」).
Január 15 az újévi szezon vége, amikor elviszi mindenki az újévi talizmánjait és díszítéseit egy közeli szentélybe, ahol tüzet gyújtanak belőlük (どんど焼き「やき」). A tűznél gyakran édes mochit is pirítanak az emberek.

Különös jelentőségű újévi dolog még a 姫始めw