三猿「さんざる」- a 3 majom
Biztos vagyok benne, hogy mindannyian ismeritek a híres három majmot, amelyek egymás mellett ülnek, az egyik a fülét fogja be, a másik a szemét, a harmadik pedig a száját (nem sorrendben). Itt a majom éve, essen szó róluk is 🙂
Kínából származik a konfuciuszi bölcselet és tartalmazott egy negyedik részt is: ne csináld. Akkoriban a ざる a tagadást fejezte ki japánul, ezért alakult úgy, hogy a 見ざる「みざる」 (ne láss)、聞かざる「きかざる」 (ne halld [a gonoszt])、言わざる「いわざる」 (ne beszélj) és しざる (ne csináld) majmok képében elevenedett be, hiszen az japánul 猿「さる」. A negyedik majom a nemi szervét takarja el, így érthetőbb, mire gondoltak a buddhisták, bár a negyedik majom eléggé kilóg manapság a bandából.
日光「にっこ」városában az egyik szentély tetején van az első ismert ábrázolásuk.
A felszólító alakok csak a gonoszságra vonatkoznak, ne halld a gonoszt, ne mondj gonosz dolgokat, ne nézd a gonoszt és ne csinálj gonosz dolgokat, csak ez manapság lerövidült.
Elképzelhető ugyanakkor az is, hogy nem azért majmok ábrázolják a mondást, mert a két szó hasonló a japánban. A majmok nagyon fontosak a shinto vallásban és ugye az első ábrázolása Nikkōban, a 日光東照宮「にっこうとうしょうぐう」shinto szentélyen van. Azt tartják, a majmok a hírvivői a Hie shinto szentélyeknek, amelyek szintén kötődnek a Tendai buddhizmusból (ahonnan ered a szólás). A majom évében rendszeresen fesztiválokat is rendeznek a majmoknak.
Más történet szerint az emberben három test él, ez a Sanshi. Sanshi figyel minden rosszaságot, ami az emberrel történik. Minden hatvanadik napon felmegy a Sanshi jelentést tenni a Ten-Tei istennek, aki dönt arról, meg kell-e büntetni azt a személyt azzal, hogy beteggé teszi vagy lerövidíti, esetleg elveszi az életét. Akik félnek Ten-Teitől, manapság is virrasztanak minden hatvanadik éjszakán (庚申待「こうしんまち」), mert csak így lehet megelőzni ezt a jelenséget.
Érdekes magyar kapcsolat, hogy a budapesti Zenik István Délkelet-Ázsiai Aranymúzeumban található egy 6-8. századi arany szobor a három majomról.
Nem tudjuk, hogy történhet, de Etiópiában is van egy hasonló mondás: tartsd a szemedet zárva, tartsd a szádat zárva, tartsd a füledet zárva.
A buddhista eredeti jelentéstől már jelentősen eltér a mai, miszerint jobb az embernek, ha félrenéz (lásd: ne szólj szám, nem fáj fejem). A gengszterbandák is használják amolyan titkos kódként, hogy senki se beszéljen a belső dolgokról.