A 10 legjobb android applikáció
Ez a poszt elsősorban azokhoz fog szólni, akiknek azért van egy közepes angoltudásuk, illetve elég merészek ahhoz, hogy belevágjanak ebbe a kirándulásba. Magyar nyelvű japánul tanító applikációról egyáltalán nem tudok, ami sajnálatos, viszont angolul félelmetesen sokk app elérhető ingyen (és most elsősorban az androidos kütyükre gondolok). Van viszont jó angol-magyar szótár, aminek segítségével ha lassabban is, de egyszerre két nyelvvel haladhatunk.
Mivel annyi sok weboldal meglovagolta az “x legjobb program” főcímet, így nem maradhat le innen sem, nézzük az editor’s choice-t, a kedvenc japános applikációimat, hátha ez segít eligazodni titeket a mérhetetlen számú “learn japanese” keresésre előugró program között.
1. Obenkyo
Vitán felül a kedvenc appom. Kezdőknek nagyon praktikus, mert a kanákat is lehet vele gyakorolni, haladóknak pedig a kanjikat tanítja. Ki lehet választani, mit szeretnénk tanulni, háromféle tesztelési módszer közül választhatunk (egy kanji – több választás a helyes válaszhoz, egy állítás – több kanjiból a passzolót kiválasztani és rajzolás), listákat csinálhatunk magunknak. Ne felejtsétek az alapelveket a kanjitanulással kapcsolatban.
2. Akebi
A kedvenc telefonos offline szótáram, egészen ritkán használom telefonon a Jishot (mindazonáltal ha gép előtt ülök, akkor csak a Jishora esküszöm). Lehet benne kanjit berajzolni, gyökök alapján keresni és természetesen a klasszikus módon szóra is. Ha kérdőjelet teszünk a keresett kanji elé például, akkor minden szót kilistáz, aminek a második eleme a kívánt darab (képen látjátok). Mutat példamondatokat is, ami nagyon hasznos lehet.
Csak az igeragozás főbb dolgait tanítja meg, de azokat istenien! Bizonyos hibaszázalék alatt enged csak magasabb szintre lépni és egyre nehezebb lesz a tesztek megoldása. Teljesen alapszinten meg is magyarázza, hogy mire használatos az az igealak, illetve hogy hogyan kell képezni. Figyeljünk rá, hogy minden gomb aktív benne, nyomkodjuk meg bátran az ige mellettit és a bal felső sarokban levőt is 🙂 Kezdők számára nélkülözhetetlen program!
Játékosan tanítja a szavakat. A rossz benne az, hogy csak az első szint ingyenes, utána el kell döntenie mindenkinek, hogy megveszi-e a többi szintet vagy sem.
5. JA Sensei
Első ránézésre ez csak egy szótanító program, viszont azok közül egy igen jól rendszerezett, van hozzá audio anyag is, átnézhetjük az eddig tanult dolgokat. Van benne más nyelv is, nem csak angol, de nem tudom, pontosan melyikek. Francia van 🙂
Az ingyenes részét ennek nem annyira próbáltam, de mindenképpen lehet használni tanulásra, bár erősebb angoltudást igényel, itt nem elég egy random angol-magyar szótár 😀 Van egy intermediate verziója is, abban is egy ingyenes és egy fizetős (tipp: a fizetős verziókat megtaláljátok torrent oldalakon).
7. Japanese Listening Practice
Hasonló program, mint a szokásos audio kurzusok (pl. Pimsleur), csak ingyenes. Internetkapcsolat kell hozzá és stabil angoltudás (azért megér mindenkinek egy próbát). A japán TV-csatorna, az NHK fejlesztése.
8. Talk Japanese
A Rosetta Stone-ra hasonlító program arra is kényszeríteni fog minket, hogy mi beszéljünk japánul, egyébként feleletválasztós program, sok képpel, kevés nyelvtannal.
9. Japanese 1
Tesztelő program azoknak, akik JLPT-re gyúrnak. A linken az N5-ös programot találjátok, alul megtaláljátok a többi szintre való felkészítőket.
Szintén JLPT-re felkészítő program, ez itt a leggyengébb szint még. A design nem túl khm szép, tekintsünk el ettől, hiszen hasznos 🙂
Én ajánlom még a Kotoba-chan -t is.
Illetve az Anki-ról se feledkezzünk meg, ahol magunk készíthetünk tanulókártyákat.
személy szerint én magam az ankit nem szeretem, de sokan esküsznek rá, szóval lehet, hogy valakinek hasznos a kiegészítésed 🙂