Mennyiért megyünk Japánba?

Japán valóban nem tartozik a legolcsóbb utazási célok közé, mindazonáltal nem nagyon különbözik egy dán, svéd vagy svájci úttól (kivéve a repjegy árát, ami az említett országokba azért olcsóbb). Szállás és étkezés tekintetében nyugodtan lehet így saccolni, viszont a helyi közlekedés sokba fog kerülni.

Ezt nem nagyon lehet megúszni, viszont sok lehetőség van. Érdemes hónapokkal a tervezett út előtt elkezdeni nézelődni, de a jegyet nem okos megvenni korábban, mint 1-2 hónappal az indulás előtt. Nagyon sok társaság akciózik, így aki megveszi fél évvel előtte a jegyet, az ezekről lemarad és csak fogja a fejét. Sokszor hallom, hogy 160-170 ezrekért vett valaki jegyet, mert azt gondolta, fél évvel előtte olcsóbb lesz. Én egyetlen egyszer vettem eddig több, mint fél évvel az út előtt (decemberben, következő augusztusra), de az egy hibás árú jegy volt (néha ilyen is van) és hát 55 ezerért az ember nem hagy ott egy Budapest-Istanbul-Ōsaka jegyet (természetesen oda-vissza, adókkal, ellátással, csomaggal). Általában a jegyeink fejenként 110-120ezer környékén vannak, de egyrészt flexibilisek vagyunk sokszor kicsit a dátumoknál, másrészt figyelünk nagyon az akciókra. Facebookon érdemes a hibás jegyeket kiíró oldalakat figyelni, illetve a nagyobb légitársaságokat, hátha akcióznak (a Qatar rendszeresen és a közelmúltban történt dolgok miatt most zuhannak az áraik, viszont nem jó az átszállási idejük, 6 óránál kevesebbet nem tudunk a reptéren tölteni, viszont 7 óra meg például kevés kimenni a városba). Érdemes környékbeli városokat is nézni, mert mondjuk egy bécsi reptérre eljutni nem egy nagy kihívás Budapestről, illetve szóba jöhet még Pozsony, Belgrád, Bukarest, Zagreb is, attól függően, hogy az ország melyik részén lakik az ember (nem elképzelhetetlen, hogy egy szegedinek jobb egy belgrádi indulású járat).

Egyéb európai városokból is könnyű eljutni Japánba (sokszor akciós is), viszont itt kell pár dologra figyelni:

  • kell egy beszállító járat Budapest-valami útvonalon, hogy onnan repüljünk tovább a valami-Japán járaton
  • ha a beszállító fapados, akkor csomagköltség felmerülhet (illetve már sok európai légitársaság is csak kézipoggyászt enged ingyen, pl. a KLM)
  • akkor elképzelhető, hogy repteret is kell váltanunk, ami idővel és költséggel jár
  • ha késik az első járat annyit, hogy lekéssük a másodikat, akkor semmiféle kártérítés nem jár jogilag, mivel nem egyszerre vettük a jegyet (ha egy Budapest-Istanbul-Tokyo jegyből a BUD-IST késik és lekéssük a második járatot a légitársaság hibájából, akkor el kell juttatniuk a célországba valahogy, fizetniük kell a felmerülő költségeket és pluszban még jár kártérítés 4 órás késéstől felfelé)
  • lehet, hogy meg kell szállnunk valahol (ez mondjuk sima jegynél is elképzelhető, viszont ott van olyan csomag, amikor a légitársaság ezt fizeti, illetve nagyon nem mindegy, hogy mondjuk Londonban vagy Stuttgartban kell eltöltenünk egy éjszakát, valamint a reptérről ki-be jutni)

Az sem mindegy, hogy (amennyiben, mint a legtöbb turista, Tōkyōba érkezünk), melyik repteret használja a légitársaságunk. A Naritáról jóval drágább bejutni a városba például, mint a Hanedáról és tovább is tart. Ugyanez igaz az ōszakai repterekre, viszont az Itamira nagyon kevés európai járat érkezik, a legtöbb úgyis a Kansait használja, így itt nem tudunk ezzel játszani.

A repterekről való bejutásról itt írtam bővebben.

Ide a világ összes pénze nem elég. Jó hír, hogy ha egyedül utazunk és hajlandóak vagyunk megszállni egy teremben (nem feltétlenül egy szobában) idegenekkel, más utazókkal, akkor olcsóbban kihozhatjuk az egészet. Más kérdés, hogy ha hotelben szeretnénk megszállni, akkor már az egyágyas szobák sajnos nem túlságosan olcsóbbak, mint a kétágyasak, itt lehet spórolni, ha valakivel együtt utazunk. Sokféle szálláslehetőség létezik, nézzük őket egyenként (az árak hozzávetőlegesek):

Hostel és kapszulahotel (1500-4000 yen fejenként)
Itt közös fürdőszoba van, zárható szekrény, valamint a nagyobb csomagjainkat külön őrzik (Japánban nyugodtak lehetünk, senki se fog hozzájuk nyúlni, ilyenkor a portán adjuk le és ha kell valami belőle, ott jelezzük). Egyszer mindenképpen érdemes kipróbálni. Olyan hely, ahol kétfős ágyak is vannak és mindegy, hogy milyen neműek szállnak meg benne, jelenleg egy van (legalábbis én nem találtam sehol többet az egész országban), a Kiba Hotel Tōkyō egy kijjebb eső, de metróval könnyedén megközelíthető negyedében. Sok ilyen helyen van sentō is az épületben, ez melegített vízzel működő közös fürdő (az onsen vize természetes forrásvíz). Az ilyen közös fürdős helyeken bemehetünk tetoválással is (mivel nincs más lehetőség a mosakodásra), míg a nyilvános, belépős fürdőkbe nem minden esetben. A kapszulahotelek egy része limitált csak nők vagy csak férfiak általi használatra, de általában külön szinten vannak nemek szerint elszállásolva a vendégek. A fürdők illendő használatát itt fejtettem ki bővebben.

Ryokan (6000-30.000 yen fejenként)
Vidékies, régi vagy felújított régi épületekben levő hagyományos japán szállások. A bejáratnál le kell venni a cipőt, a szoba tatami padlójú és futonon alszunk. Sok van belőlük onsen negyedekben és általában hiába emeletes, nincs lift az épületben. Sokszor félpanzió is jár hozzá, aminek keretében a szobában felszolgálva kapunk reggelit és vacsorát. Ez gyakran jó, mert esténként sok helyen bezárnak már az éttermek, mire egy turista végez a programjával, illetve nincs sok a közelben (pl. Hakone, Kawaguchiko), egyébként pedig jó élmény kipróbálni a házias ízeket. A fizetés lehet készpénzes és bankkártyás, ezt előre ellenőrizzük.

Minshuku (4000-10.000 yen fejeként)
Kisebb családi vállalkozások, amelyek keretében kiadják a felesleges szobáikat. Néha a saját házukban, néha pedig egy külön házban történik ez. Gyakran közös fürdő van, szinte mindig tatami és futon itt is. Sok helyen kérhető reggeli és vacsora felár ellenében, viszont a szállásadók gyakran csak japánul tudnak (viszont a mutogatást kitűnően értik). A fizetés általában készpénz, bankkártyát ritkán fogadnak el.

Apartman (10-40.000 yen lakásonként)
Ritkán találunk kiadó apartmanokat, de ha igen, azt feltétlenül próbáljuk ki, ezzel betekintünk kicsit a kintiek életébe. Általában légkondícionáló és állítható hőmérsékletű vízzel menő kád van benne, konyha, tatamis nappali. Mindenképpen kuriózum (ez nem feltétlenül AirBnB). Mi például Gorában (Hakone) egy új, modern, de japános lakást béreltünk, ami azt jelenti, hogy két szoba kivételével az egész úgy nézett ki, mint egy nyugati lakás, viszont a nappali és a háló tatamisak voltak, de minden modern felszerelés volt benne (miközben futonon aludtunk). Sok japán lakás manapság hasonló, főleg a nagyvárosokban).

AirBnB (nagyon változóak az árak, várostól és emberek számától függ egy-egy lakás)
Mostanában egyre több lesz, mivel teljesen legálissá tették, de egyelőre nem túlságosan, vagy egyáltalán nem olcsóbbak, mint a hotelek. Érdekes lehet, ha szeretnénk inkább egy teljes lakást magunkénak tudni egész napra, viszont gyakran nyugati stílusú, nem japános. A fizetés előre történik, online.

Nyugati stílusú hotel (8000-50.000 yen szobánként)
Egész Japánban megtaláljuk a nagy szállodaláncokat, ahol szép, tiszta szobákat kapunk (néha tatamis sarokkal a nappaliban, vagy akár futonágyakkal). Ha valakinek belefér a költségvetésébe, miért is ne? 🙂

Üzleti hotel (5000-10.000 yen szobánként)
Mivel éjjel nem járnak a vonatok, viszont Japánban sokszor este menni kell inni a főnökkel, ezért komplett szállodaláncok alakultak ki azért, hogy kiszolgálják az üzletembereket, akik nem tudnak már hazautazni. A szobák kicsik, de tiszták, praktikusak. Sokszor van reggeli is. Ilyen lánc például az APA, a Route Inn, a Super Hotel, a Smile, a Toyoko Inn és rengeteg más. Mi nagyon gyakran használjuk ezeket. Többféle ágyméret van, sokszor azt írják, hogy egyszemélyes ágyban alhatnak ketten, ez gyakorlatilag egy 120-140cm széles ágyat jelent (ún. semi-double), míg a kétszemélyes ágy 140-160cm széles. Sokszor a szoba maga viszont nem nagyobb annyival, hogy jól elférjünk, pedig az ágy nagyobb. Gyakran nagyon praktikus helyeken vannak, főleg vonatállomások közelében, ami még vonzóbbá teszi őket. Fontos figyelni arra az erre érzékenyeknek, hogy ne dohányzó szobát foglaljanak, mert valami félelmetesen büdösek tudnak ezek lenni és az ablak általában csak kicsit nyitható, nem lehet tágra nyitva átszellőztetni a szobát. A legtöbb szobához jár steril fogkefe, fogkrém, sokszor fésű, fültisztító, illetve a sampon-kondicionáló-tusfürdő hármas alap mindenhol. Fizetni általában érkezéskor kell, bankkártyát elfogadnak és vannak törzsvevői kártyáik is.

Templom (3000-10.000 yen fejenként)
Japánban is lehet hotelben aludni (ahogy például Taiwanon és Koreában is), ez az ún. shukubo. Ilyenkor alkalmazkodni kell a templom időrendjéhez, illetve az étkezések vegetáriánusok. Jó előre be kell általában jelentkezni, viszont ha szerencsénk van, munkáért cserébe is megszállhatunk egyes helyeken. Ha fizetni kell, úgy ez készpénzben történik.

Manga kávézó (kissaten) (1500-3000 yen fejenként)
Ezek nem kávézók igazából, sokkal jobban hasonlítanak egy könyvtárra, amelynek vannak privát kis fülkéi és abban számítógép, valamint egy matraccá alakítható szék, ahol alhatunk. Van az épületben zuhanyzó, étel- és italautomaták (italautomaták lesznek a hotelekben is egyébként, meg úgy kb. minden sarkon), illetve lehet kapni fogkefét, piperecuccokat, váltás inget, nyakkendőt, alsónadrágot. Hátránya, hogy általában japánul vannak csak kiírva és bent is csak japánul beszélnek, viszont bérelhetünk akár csak pár órára is egy fülkét.

Karaoke-bár (időtartamtól és a személyek számától függ)
A japán karaoke-bárok abszolút különböznek az Európában megszokottól, így nem arról beszélek, hogy egy szórakozóhelyen a színpadon kell aludnunk egy mikrofonnal a kezünkben, mindazonáltal megtehetjük ezt is. Japánban ezek a bárok egy-egy csapat szórakozását tűzi ki célul, nem pedig azt, hogy égessük magunkat száz idegen ember előtt, miközben a Titanic betétdalát próbáljuk énekelni. Általában egy szoba jár egy csapatnak, benne kényelmes, nagy kanapékkal, ággyal és természetesen az énekléshez kapcsolódó elektronikával. Sok helyen a fogyasztás benne van a terem árában (máshol viszont tilos bevinni külsős termékeket), de ha nem, akkor sem mindig nagyon drága (környéktől és felkapottságtól függ). Senki sem fog ránk szólni, ha alvásra használjuk a termet és nem éneklésre, csak az idő lejártakor telefonálnak be, hogy szeretnénk-e hosszabbítani. Fizetés távozáskor.

Love hotel (6000-12.000 yen szobánként)
Nagyon elterjedtek Ázsiában, itt egészen más a szexuális kultúra. Nem kell félni ezektől a szállásoktól, egyrészt tökéletesen hangszigeteltek, másrészt a szobák japán méretekhez képest hatalmasak. Nagyon figyelnek az anonimitásra, személyzettel nem nagyon fogunk találkozni, ha kocsival érkezünk, akkor eltakarják a rendszámot, illetve ha van reggeli, azt a szobánkba kapjuk (előre megadott időpontban leteszik az ajtónk elé és csengetnek). Gyerekeknek tilos itt megszállniuk, illetve két azonos neműtől megtagadhatják a szobabérlést (mondjuk ha csak az egyik veszi át a szobát és a másik fél később érkezik, akkor viszont senkit nem fog érdekelni). Általában viszont csak este 6, ritkábban 8 vagy 9 órakor lehet a szobát elfoglalni, addig a csomagunkat megőrzik ugyan, de el kell foglalnunk magunkat. Néha picit kintebb vannak, nem az állomásoknál, de ha találunk megfelelőt, jó áron, akkor ne habozzunk kipróbálni. A szobákhoz steril vibrátor és óvszer szokott járni 🙂 Meg nagy fürdőkád, néha világítós, néha a hálószobában bent, esetleg jacuzzi, illetve az ágynál rádió, hangulatfények és tökéletesen elsötétíthető ablakok. 2-3 órára is bérelhetünk egy szobát, illetve egész éjszakára is.

Éjszakai busz (kb. 3000 yentől felfelé egy útra)
Mivel a közlekedés nagyon drága országon belül, ezért érdemes megfontolni az éjszakai buszjáratokat is. Ilyenkor az ülések lehajthatók és kapunk egy kis sapkát a fejünkre, ami hasonlít a fodrászszalonokban a régi hajszárítókra. Aki tud így aludni, annak jó opció lehet néha. Hátránya, hogy bár WC van a buszon, zuhanyzási lehetőség nincs, ezt egyedül kell megoltanunk (de a célunkhoz érve, ha nagyobb város, akkor ez bármelyik manga kávézóban megoldható egy kis pénzért).

Apartman egy havi bérlésre (40.000 yen és felfelé havonta)
Sok cég erre szakosodott, hogy több hétre, illetve hónapra adnak ki apartmanokat, főleg külföldieknek. Egy baráti társaságnak jó opció lehet, ha hosszabb időre érkeznek Japánba.

Fontos figyelembe venni, hogy Japánban ugyanúgy megvannak a drágább szezonok, akár egyik éjszakáról a másikra is nagyon változóak lehetnek az árak, nincs joker szállás, ami mindig jó és mindig olcsó.

Mit szépítsük, a vonatozás drága Japánban. Városon belül még úgy elmegy, de abban a pillanatban, hogy kirándulást tervezünk, érezni fogjuk, hogy könnyebb lett a pénztárcánk. A Google Maps szolgáltatásán kívül, ahol ellenőrizhetjük, hogyan jutunk el A pontból B pontba, Japánban nagy hasznunkra lesz a Hyperdia honlapja, ahol különböző útiterveket készíthetünk és megnézhetjük, mi mennyibe fog kerülni, melyik vágányról indulnak a vonataink, mennyi idő van átszállni (egyáltalán kell-e, mert sokszor csak egy ponttól másképp hívják ugyanazt a vonatot, amin ülünk).

Tōkyō tömegközlekedéséről itt írtam egy összefoglalót, a JR Pass előnyeiről és hátrányairól (mondjuk ez csak az ára) pedig itt írtam egy posztot, ahol minden felmerülő kérdésre igyekszem választ adni.

Sok bérlet van a Kansai régióban is, ezekről ennek a posztnak az alján találtok bővebb ismertetőt.

 

A taxizás Japánban szintén eléggé úri muri. A probléma az, hogy éjjel például ki vagyunk szolgáltatva, ugyanis éjféltől kb. hajnali 5-ig rajtuk kívül csak a gyaloglás marad (kivéve, ha valaki előrelátóan biciklit bérelt), semmiféle tömegközlekedés nem jár. Az alap magas km-árakon túl (jelenleg valahol 400 yennél kezdődik) tudni kell pár dolgot:

  • az ajtók automatikusan nyílnak és záródnak és csak a hátsó ülésre szoktak ülni, ha 3 ember vagy kevesebb utazik
  • borravalót adni (ahogy az egész országban) szigorúan tilos
  • csipkés terítő van az üléseken, öltönyben, sapkában és kesztyűben vezet a sofőr
  • nem túl talpraesett sok sofőr, ráadásul a bonyolult japán címezés miatt jobb, ha kinyomtatott térképpel érkezünk
  • a taxik döntő többségében lehet kártyával is fizetni
  • a dohányzás szigorúan tilos
  • éjfél és hajnal 5 között 50% felárral utaztatnak minket

Nagyon sok helyre szerencsére nincs belépő, ami érdekes módon főleg Tōkyōra igaz, ezért írtam is egy cikket arról, hogy miket lehet megnézni olcsón vagy akár ingyen a fővárosban, illetve Ōsakában. Ahol nagyon drága lehet a belépő, azok a nagyon turistákra szakosodott, de kintebbi városok, pl. Kamakura, Nikkō vagy Kyōto, illetve az olyan, világszerte ismert látványosságok, mint a Disneyland, Disney Sea, Universal Studios, valamint a híresebb kilátótornyok, mint a Tokyo Skytree, a Tokyo Tower, vagy az Abeno Harukas. A belépőkre vannak bérletek, ezeket is a két linkelt posztban találjátok, de vannak vonatbérlettel kombinált belépők több zónában, ezekről még írni fogok.

Nem mondom, hogy annyira olcsó Japánban étteremben enni, mint mondjuk enni egy gyrost a körúton, de azért ki lehet hozni egész jó áron, ha valaki nagyon árérzékeny. Ebben a posztban lejjebb találtok egy leírást az olcsóbb étkezési lehetőségekről. Általánosságban azt mondom, hogy egy-egy főétkezést 1000 yenből  fejenként simán ki lehet hozni, ehhez jönnek még az innivalók, illetve a boltban vásárolt édességek. Minden étteremben ingyen jár zöld tea, vagy víz korlátlan mennyiségben, ne szégyelljünk kérni, ha elfogyott.

Figyelni kell, a boltokban előszeretettel az adómentes árat jelzik a termék alatt/mellett/dobozán. Ugyan csak 8% az ÁFA, de nem minden boltban tudunk élelmiszert vásárolni ÁFA-mentesen, illetve azt legalább 5000 yen értékben kellene megtennünk.

  • Innivalók: a legtöbb csak fél literes, csak nagyobb boltokban találni szinte literes, másfeles vagy kétliteres flakonokat. Sok automata csak 2,5-3 decis innivalókat árul. Egy fél literes víz 70 yen körül kezdődik, a legdrágább termékek megállnak 180 yennél. Érdemes betérni a gyógyszertárakba (!) és a 100 yenes üzletekbe (Daiso a legismertebb és leggyakoribb), mert ott olcsóbban kaphatunk nem csak innivalókat, hanem kávét, energiaitalt és édességeket is (utóbbiért a Don Quijote üzleteibe is érdemes benézni).
  • Édességek: az egy kis darabos édességek 30 yennél kezdődnek és kb. 4-500 yen a teteje. Több olcsó édességbolt van a városban, megismerni őket, kizárólag édességek ömlenek ki a boltokból az ajtóba rakott polcokon. Érdemes ilyen helyeken vadászni KitKatot (egyébként ez és a Pocky elég húzós lesz, különösen, ha valami limitált kiadást akarunk kipróbálni).
  • Készételek: a legtöbb éjjel-nappaliban (konbini) lehet kapni főtt ételt is, amit kérésre meg is melegítenek.
  • Kávé: ugyanez, friss kávét is kaphatunk néhány boltban, de rengeteg olyan dobozosat láttam itt, amit sehol máshol, pl. a Mt.Rainer cég narancsos-csokis kávéja valami mennyei (és annyiba is kerül).
  • Reggelinek valók: simán el lehet éldegélni úgy, hogy ilyen boltban vesz valamit az ember fia/lánya reggel, onigirik halomban állnak, de van nagyobb dobozos sushi is, különböző bentōk, főtt tojás, saláták, péksütemények (a fent említett készételeken kívül)
  • Dobozos levesek: tényleg vannak, tényleg olcsók, tényleg jobbak, mint Európában és a szállások erős 90%-ában van vízforraló, amivel már el tudjuk készíteni őket (kanalat adnak a boltban).
  • Gyümölcsök: csak felejtsétek el őket. Tényleg. Majd meglátjátok, ha ránéztek az árakra 😀
  • Chipsek: kicsit drágábbak, mint máshol a világon, főleg mostanában, mert kevés a krumpli az országban, van viszont helyettük ezer más sós csemege.
  • Akciók: sokszor van olyan, hogy a termékeken levő matricákat kell gyűjteni és azokból kiválthatunk valami tárgyat a végén. A termék árától függően 1-3 matrica szokott lenni rajtuk, a szín mindegy. Kérjünk egy gyűjtőlapot és a végén reménykedjünk benne, hogy van még abban a boltban, amit kinéztünk (ezek ki vannak téve valahol bent).
  • A zacskót ingyen adják (különleges formájút kapunk, ha sushit veszünk), plusz a pálcikát és a szóját, de a wasabi sok helyen fizetős.
  • A nagy bevásárlóközpontok legalsó szintjén este leárazzák a sushit és egyéb, friss termékeket, nagyon finom dolgokat lehet potom áron venni.

Japán a szuvenírek mekkája, nézzünk meg pár klasszikus dolgot, amit haza tudunk vinni ismerősnek (bár lesznek benne klisések). Ne felejtsük el, hogy szinte minden boltban az útlevelünk felmutatásával (kapunk bele egy kis papírt) adómentesen vásárolhatunk, valamint sok boltban van extra kedvezmény, ha VISA kártyát használunk MasterCard helyett (viszont lehet olyan bolt, ahol utóbbi használatáért pár százalékot felszámolnak).

  • édességek, csokikák, egyéb, csak errefelé kapható csemegék (és még zónánként is lehetnek limitált kiadások)
  • zöld és pörkölt tea minden mennyiségben, illetve ezekkel ízesített termékek
  • kozmetikai termékek (főleg a koreai negyedből, Shinjuku közeléből, bár annyira nem olcsóak, mint Koreában, de azért olcsóbb, mint hazarendelni postán)
  • elektronikai termékek (főleg, ha tudjuk, hol keressünk hozzájuk való kis boltokat, ami nem a Yodobashi vagy a Biccamera, illetve vannak outlet üzletek is a nagyobb városokban)
  • régi elektronikai termékek az akihabarai garázsboltokból (turkálók)
  • konyhai eszközök, tányérok, illetve a klasszikus pálcika, mint ajándék, de rengeteg műanyag ételt is megkapunk az ilyen boltokban (Tōkyō Asakusa környék)
  • ninja tárgyak másolata (főleg Kamakura, Kyōto és Tōkyō)
  • hűtőmágnesek, pólók  és kulcstartók vannak dögivel
  • yukata, kimono, akár kutyáknak is
  • kimonohoz kiegészítők (pl. hajdíszek, táska)
  • különleges esernyők
  • bármi, ami Snoopy, Hello Kitty, illetve egyéb animés, rajzfilmes, szuperhősös dolgok (Snoopy is szuperhős, ha elviseli Charlie Brownt)
  • mangák, otaku dolgok
  • furcsa szexuális segédeszközök (tényleg)

Kapcsolódó további posztok:



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *