四【よん】- négy
A japán nyelv egyik legnehezebb aspektusa az írás elsajátítása. Három különböző rendszert kell megtanulni, a kanákat és a kanjit, valamint nem rossz ismerni pár változatát a rōmaji átírásoknak. Míg a kanákon nem nehéz túljutni, a kanji évekig tartó programot ad nekünk, ráadásul időnként nem árt leporolni.
Jelenleg 2136 általánosan használt kanji van és az ember általában a számokkal kezdi a tanulást. A legegyszerűbb kanji, ami létezik, az 1-es számé, az いち:
一
Logikus lépésként következik a 2 kanjija ezután, a に:
二
A kezdő japántanulók legnagyobb örömére a hármast sem kombinálták túl, ez a さん:
三
Joggal gondolhatja emberünk, hogy nagyon könnyű lesz legalább a számokat elsajátítani és akkor jön a pofon, hiszen érkezik a négyes, a よん, ami nem követi ezt a sémát és nem 4db vízszintes vonásból áll csak, hanem ilyen:
四
A történelem során volt ugyan olyan, hogy 4 vízszintes vonással írták le a négyes számot, de napjainkra ez teljesen kikopott. Könnyebb egy sárkányt varázslatokkal megidézni, mint egy szövegszerkesztőből kivarázsolni a 亖 karaktert.
Az eredeti jelentése a 四 karakternek lehelet volt, ez egy száj, benne pedig a nyelv (a tő neve azóta egyébként láb). Mivel a kínai olvasata a két karakternek ugyanaz volt, ezért elkezdték írásban is ezt is használni a 4 jelentésében, a lehelet pedig új jegyet kapott, ez lett a 息【いき】, azaz a 自 (saját) és a 心 (szív) kombinációja. Nem volt semmi hivatalosa oka annak, hogy miért történt ez a változás, mindazonáltal azt mondják, az lehetett egy ok, hogy míg az 一二三 esetében könnyű megmondani, hogy hány vonás van benne, a 亖 már bonyolultabb és keverhető a 三 karakterrel. Hasonló dolog történt egyébként a rómaiaknál is, van ugye az I, II, III, aztán már nem akarták még vonásokkal nehezíteni az olvasást, így lett a 4 a IV.
Ugyanígy lett a 8-as írásjegye a 八, hogy könnyebb szövegben is egyszerűen kivehető legyen. Jelzem, akkoriban nem gondoltak a többi, nagyon hasonló küllemű kanjira, mert az cuki, hogy itt figyeltek erre, de azért akad még olyan, amiket nehéz megkülönböztetni egymástól.
Nekem az elsõ 10 kanjim akkor is a tíz szám volt, igaz, ez tényleg adott egy pofont.